Jak dbać o paznokcie

Paznokcie są nie tylko naszym ozdobnikiem ale również wyznacznikiem naszego stanu zdrowia. Wszelkiego rodzaju plamki i przebarwienia mogą wskazywać, że w naszym organizmie brak jest ważnych witamin i minerałów.

Chemia paznokcia

Aby nasze paznokcie pozostawały zdrowe musimy dostarczyć im niezbędnych do tego środków. Oczywiście najkorzystniej będzie jeżeli zrobimy to za pomocą zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę, że nasza dieta do zdrowych nie należy musimy wspomóc się farmakologicznie, mianowicie stosując preparaty witaminowe. W produktach przeznaczonych do tego znajdziemy głównie witaminy z grupy B, wapń, żelazo, witaminę A, magnez, cynk i krzem. Żeby zauważyć rezultaty takiej kuracji, należy ją stosować minimum trzy miesiące, musimy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Właściwa dieta

Jeśli jednak przedkładamy zdrową dietę nad dostępne w aptece preparaty zadbajmy aby w naszym jadłospisie nie zabrakło nabiału, który wzmocni kruche paznokcie, czerwonego mięsa i zielonych warzyw, które sprawią, że paznokcie nie będą się łamać i rozwarstwiać. Przy słabych paznokciach nasz organizm potrzebuje również żelatyny, dlatego spożywajmy galaretki mięsne rybne i owocowe, a także pijmy napar ze skrzypu polnego. Produkty takie jak: drób, kasza i pieczywo pełnoziarniste zapobiegną natomiast powstawaniu plamek na płytce paznokcia.

Pielęgnacja

Obok diety w parze powinna iść pielęgnacja zarówno paznokci jak i całych dłoni. Nie usuwajmy skórek, gdyż możemy tym samym uszkodzić macierz paznokcia, jeśli już musimy, delikatnie odsuwajmy je najlepiej drewnianym patyczkiem, kiedy są dobrze wymoczone. Pamiętajmy o nawilżaniu i natłuszczaniu płytki. Zabiegi takie jak nakładanie tipsów, czy paznokcie akrylowych może i dają fantastyczne efekty, zwróćmy jednak uwagę, by nie nosić ich bez ustanku, dajmy naszym paznokciom odpocząć. Najkorzystniej będzie zatem malować je na jasne kolory, ciemne mogą przebarwiać płytkę. Zmywajmy lakier stosując bezacetonowe zmywacze do paznokci.