Masaż i jego uzdrawiająca moc

masaz

Temu, kto nigdy nie korzystał z usług masażysty może wydawać się, że masaż to nic innego jak czysty relaks, jednak specjaliści w tej dziedzinie mówią jednym głosem: „masaż powinien boleć”. Dlatego też można wyróżnić różne rodzaje masaży: takie sprawiające przyjemność, czyli masaże relaksacyjne, masaże o charakterze leczniczym- to one zazwyczaj są bolesne, a także masaże przygotowujące ciało do wzmożonego wysiłku fizycznego przeznaczone głównie dla sportowców.

Krótka historia masażu

Masaż wywodzi się jeszcze ze starożytności, a konkretnie z Indii i Chin i początkowo miał charakter rytualny. Później odkryła go medycyna ludowa i stał się jedną z metod naturalnego lecznictwa. W antycznej Grecji masowano sportowców przed igrzyskami sportowymi, wcierając w ich ciała wonne oliwki. Za oficjalną metodę leczenia masaż został uznany w XVI wieku za sprawą badań Ambrożego Paré. Stosowanie masaży zalecał również XVII wieczny badacz Friedrich Hoffman. O wskazaniach i przeciwwskazaniach do stosowania leczniczego masażu mówił w XIX wieku Per Henryk Ling, uznawany za ojca klasycznego masażu. Dziś masaż włączony jest w zakres rehabilitacji leczniczej.

Rodzaje masażu

Na świecie istnieje ogromna ilość technik związanych z masażem, powstały one w różnych zakątkach geograficznych i w różnych kulturach społecznych. Stosują one różne pomoce i mają różnorodny wpływ na nasz organizm, dlatego przy wyborze odpowiedniego dla nas rodzaju masażu najlepiej będzie zasięgnąć opinii wykwalifikowanego masażysty. Do najbardziej popularnych rodzajów masażu zaliczyć trzeba: masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, leczniczy, izometryczny, sportowy, segmentarny, akupresurę, masaż stóp, masaż odchudzający, antycellulitowy, masaż twarzy, kręgosłupa, drenaż limfatyczny, masaż aromaterapeutyczny, wodny, podwodny, kontrlateralny, masaż bańkami, stemplami, masaż kosmetyczny i z bardziej egzotycznych: masaż ajurwedyjski, shiatsu, lomi lomi-nui, ma-uri, oraz masaż tajski i tybetański.

Comments are closed.