Moc medycyny naturalnej

medycyna-naturalna

Medycyna naturalna nazywana jest także medycyną niekonwencjonalną, alternatywną lub paramedycyną. Jest tak stara jak i człowiek, który od zawsze poszukiwał i korzystał z różnych metod leczenia. Większość metod medycyny naturalnej wywodzi sie z wierzeń, choćby ludów dalekiego wschodu, ale także wierzeń ściśle ludowych, dlatego medycyna naturalna jest ściśle zróżnicowana pod względem geograficznym. Są to metody leczenia, które stosuje się poza głównym, książkowym, uniwersyteckim nurtem medycyny.

Stosunek medycyny do naturalnych metod leczenia

W większości przypadków szkolna medycyna nie akceptuje a nawet dyskredytuje osiągnięcia medycyny naturalnej, mając je za przesądy, zabobony a nawet zwykłe oszustwa. Niektórzy lekarze raczej jej nie polecają, w co najlepszym przypadku mówią, że ani zaszkodzi ani nie pomoże. Inni, część jej dorobku próbują włączyć w zakres prawdziwej medycyny stosując choćby fitoterapię, akwaterapię, homeopatię czy ziołolecznictwo. Bardzo często medycyna naturalna pozostaje ostatnią deską ratunku, kiedy zawiodą już konwencjonalne metody terapii. Lekarze ostrzegają jednak, aby nie stosować metod naturalnych wyłączając przy tym książkową medycynę. Znane są bowiem przypadki osób ciężko chorych, które zaprzestały leczenia szpitalnego na rzecz picia ziółek i wątpliwej skuteczności bioenergoterapeutów. Zwolennicy medycyny naturalnej oponują jednak, że kiedy medycyna konwencjonalna nie ma już nic do zaoferowania nie zaszkodzi sięgnąć po alternatywne sposoby leczenia.

Głos rozsądku

Głos rozsądku podpowiada nam jednak w pierwszej kolejności wykorzystane wszelkich cudów „zwykłej” medycyny. Dopiero kiedy ona nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jakim w tym przypadku ma być wyzdrowienie, wówczas dopiero można sięgnąć po metody alternatywne. Istnieje również koncepcja samoleczenia, które ma polegać na odpowiednim nastawieniu chorego i wzmacnianiu jego chęci do wyzdrowienia, jednak te metody nie powinny zastępować tradycyjnych form leczenia.

Comments are closed.