Wszystko o SPA

spa

Przywykliśmy uznawać, że większość zabiegów pielęgnacyjnych to właśnie Spa. Jednak prawda jest nieco inna. Słowo Spa to skrót od łacińskiej sentencji Sanitas per aquam co dosłownie tłumaczy sie jako „zdrowie dzięki wodzie”. Oznaczało to by, że nie powinniśmy wszystkich zabiegów kosmetycznych wrzucać do jednego worka i określać go właśnie jako zabiegi Spa, gdyż właściwie Spa to zabiegi w oparciu o dobroczynne działanie wody.

Historia Spa

Już starożytni wiedzieli o dobroczynnym wpływie wody, zarówno na nasze ciało jak i na naszą duszę. Kąpiel nie miała zatem tylko i wyłącznie charakteru higienicznego, ale zyskała status obrzędowy i była niezwykle ważna w życiu społecznym. Przede wszystkim nie była to jak dzisiaj czynność intymna, wykonywana w odosobnieniu. Starożytni Rzymianie spotykali się na wspólnych kąpielach w termach. Dyskutowano wówczas o polityce, sztuce i aktualnych sprawach społecznych. Kąpiele miały również charakter religijny, obmywanie ciała w wielu religiach oznacza bowiem oczyszczenie. Przykładem może być choćby katolicki chrzest, podczas którego kapłan polewa głowę dziecka wodą. W późniejszych czasach bardzo modne stały się wyjazdy do wszelkiego rodzaju uzdrowisk, szczególnie mających w swym zapleczu naturalne zdroje.

Dzisiejsza rola Spa

Dzisiaj jak grzyby po deszczu powstają ośrodki wypoczynkowe zajmujące się właśnie Spa. Wiele już istniejących hoteli zmienia profil swojej działalności lub dodaje do niego usługi Spa. Tradycyjnie w ich zakresie mieszczą się lecznicze kąpiele, na przykład w solankach, lub relaksujące kąpiele w wannach z hydromasażem. Można do tego dodać saunę, zarówno suchą jak i parową, a także oczywiście rożnego rodzaju masaże, zarówno klasyczne, jak i na przykład gorącymi kamieniami. W skład usług Spa wchodzą również zabiegi pielęgnacyjne ciała, maseczki, drenaże limfatyczne mające na celu ujędrnianie i nawilżanie ciała. Zadaniem Spa jest nie tylko zadbanie o nasze ciała, ale również ukojenie zmysłów i szeroko pojęta relaksacja.

Comments are closed.